Niekoľko faktov o ľuďoch, nálade, reklame a značkách v čase Korony

Aký dopad má aktuálna situácia šírenia koronavírusu na marketing a komunikáciu? Ako sa zmenil spotrebiteľ a čo v tejto oblasti môže priniesť budúcnosť. Aj o tom boli Raňajky s reklamou, ktoré organizuje Klub reklamných agentúr Slovenska a Rada pre reklamu s cieľom ukázať, čo v reklame ešte „áno“ a čo už rozhodne „nie“, aby bola inšpiratívna, funkčná a zároveň zodpovedná. Prečítajte si najzaujímavejšie postrehy.
 
Niekoľko faktov o ľuďoch, nálade, reklame a značkách  
Začíname pomaličky „chladnúť“. A ľudia sa už boja menej. Potvrdzujú to aj prieskumy agentúry Kantar ktorá od marca zisťuje postoje ľudí ohľadom aktuálnej situácie a koronavírusu. Zatiaľ čo, v prvej vlne prieskumov, začiatkom marca vyjadrilo znepokojenie nad súčasnou situáciou 84% Slovákov, v polovici apríla toto číslo kleslo na 70%. Slováci tiež volajú po spolupatričnosti. Musíme konať spoločne, zvládneme to, ak budeme držať spolu. To si myslí až 34% ž oslovených, čo je v porovnaní so svetom jedna z najvyšších hodnôt. 
 
Prvotný šok z koronavírusu teda ustupuje, nálada sa pomaly stabilizuje. Na druhej strane však prichádza akési uvedomenie si ľudí, že nie je isté, čo prinesie budúcnosť. Ľudia sa boja o svoju prácu príjmy a finančné istoty čo logicky vedie aj k zvyšovaniu ich cenovej senzitivity. Kým v polovici marca sa o zľavy a akcie zaujímalo približne 23% populácie, o mesiac neskôr to bola už takmer polovica.     
 
Zľavy a akcie sa stali akýmsi aktom spoločenskej zodpovednosti. „Zatiaľ čo zľava zvyčajne funguje ako nástroj na krátkodobé zdvihnutie predaja konkrétneho výrobku alebo služby, v súčasnosti ňou viete splniť aj akúsi spoločenskú objednávku. Ak sa rozhodnete ju zákazníkom v tomto období poskytnúť, finančne im pomôžete.“ – hovorí Martin Krajniak z prieskumnej agentúry Kantar. 
 
 
Zdroj: Martin Krajniak / prieskumná agentúra Kantar
 
 
Značka vás vie podržať aj v ťažkých časoch
Preferovaná značka ostala preferovanou. Prieskumy ukázali, že až 66% oslovených nakupuje aj v čase korony rovnaké značky ako vždy. „Značka vás vie podržať aj v ťažkých časoch. Ľudia sa vracajú a neodchádzajú od svojich obľúbených značiek. Aj napriek tomu, že krátkodobo sme sa pozerali po iných produktoch a naše spotrebiteľské správanie sa čiastočne zmenilo, Slováci kupujú rovnaké značky ako pred krízou. Teraz nie je čas na experimentovanie “  hovorí Krajniak . Zároveň vyzýva k tomu, aby firmy neprestávali komunikovať a investovať do reklamy. Zrušenie investícií do reklamy vedie k tomu, že znalosť značky sa znižuje a tým úmerne klesá aj ochota zákazníkov ju vyskúšať.  „Značka sa nedá budovať bez toho, aby ste komunikovali. Ak váš biznis čo len trocha funguje, komunikujte. Je to absolútna nevyhnutnosť v týchto časoch.“
 
Biznisovú stratégiu nahradila zodpovednosť
Asi nikdy nebola situácia kedy, sme mali pol sveta v karanténe. Zmenili sa očakávania a správanie spotrebiteľov. Firmy sa snažia udržať prevádzku, ochrániť svojich zamestnancov a hľadať nové spôsoby ako poskytnúť svoje produkty a služby zákazníkom. 
Z pohľadu marketingu a komunikácie sa dostáva do popredia hlavne interná komunikácia zameraná na zamestnancov a významnými sú aj aktivity v oblasti CSR. Mnohé firmy začali pomáhať a podporujú nielen svojich zákazníkov, ale všetkých, ktorí sa momentálne podieľajú na boji s koronavírusom.  Potvrdila to aj Dáša Juríková, prezidentka združenia Ľudia z marketingu, ktorá na margo aktivít členov povedala: „Biznisovú stratégiu nahradila zodpovednosť voči zamestnancom, udržanie vizibility a pomoc. To čo je pred nami je reštart ekonomiky a asi každý z nás sa stáva v tejto chvíli startupom. Je to príležitosť robiť lepšie, robiť veci inak“. 
 
Agentúry vidia budúcnosť optimisticky
70% percent  agentúr, ktoré sú členom Klubu reklamných agentúr Slovenska uviedlo, že ich kríza zatiaľ zasiahla skôr menej silno. Ich poklesy sú na úrovni 20-30 % a takmer polovica z nich má zachovanú aj vyťaženosť. Ako uvádza Zuzana Ďurčeková, prezidentka KRASu „budúcnosť vidíme optimisticky a 70% agentúr ju popisuje skôr dobre“. 
 
Je jasné, že práca agentúr sa zmenila, znížil sa jej objem, viaceré projekty sa odložili, mnohé sa museli prerábať tak, aby zodpovedali aktuálnej situácii. Agentúry museli improvizovať, začali recyklovať, či prerábať voice -overe. „Bol to PUNK! Prvé čo sme urobili, nasadili sme si rúška a išli sme ďalej po novom. A stále hľadáme spôsoby ako pokračovať“ hovorí Ďurčeková. 
 
Budúcnosť podľa Z. Ďurčekovej prinesie zmenu spotrebiteľského správania, insightov pre značky a kampane. Kľúčovou bude užitočnosť. Toto všetko sa prejaví aj v kampaniach. Prezidentka KRASu tiež zdôrazňuje, že značky, ktoré budú chcieť byť úspešné, musia pokračovať v komunikácii ďalej: „Pokiaľ sa značky vypnú dostávajú sa do šedej zóny, ľudia na nich zabúdajú“. Súboj značiek však bude premyslenejší a sofistikovanejší. Prežijú len tie agentúry, ktoré budú môcť poskytovať poradenský a strategický servis. Bude dôležitý proaktívny prístup agentúr. Kreativita, improvizácia, adaptácia na zmeny budú nevyhnutnosťou. 
 
Digitálne agentúry vyzývajú k tzv. digitálnej transformácií
Zatiaľ čo digitálny marketing bol doteraz takpovediac neotrasiteľný, súčasný stav jeho postavenie zmenil. Dôvodom je hlavne to, že nie každý zadávateľ vie fungovať a predávať svoje produkty on - line. Navyše, digitálny marketing využívalo aj mnoho menších firiem, ktoré aktuálne pristupujú k šetreniu radikálnejšie. Prezident Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA), Peter Šurín uviedol, že „pokles digitálnych kreatívnych agentúr je okolo 20-30%. Výkonnostné agentúry, ktoré spravujú hlavne menších klientov zaznamenali pokles 30-50%. Najlepšie sú na tom e-commerce agentúry, ktorých úbytok objemu aktivít je minimálny.“    
 
Digitálne agentúry sa však držia hesla, že kríza prináša nové príležitosti a vyzývajú klientov k tzv. digitálnej transformácii. „Čas, ktorý teraz nemôžete venovať digitálnemu marketingu , môžete venovať zmene digitálnej stratégie a reštartu, ktorý príde v súvislosti s uvoľňovaním opatrení. Nečakajte na september. Kľúčové je, aby ste už teraz začali a kontaktovali svoje agentúry. Teraz sme pripravení začať komunikáciu aj my“, uviedol Šurín. 
 
Televízie počas korony zažili najvyššiu sledovanosť od roku 2004
Korona zmenila aj spôsob a sledovanie médií. Zmenilo sa nielen to, ako dlho ľudia jednotlivé médiá sledujú, ale aj to, čo sledujú. Kým pred koronou bol priemerný čas sledovania médií  7 hod 14 min, počas korony sa tento predĺžil o viac ako hodinu. Svoj boom zažili hlavne televízie, ktoré dosiahli počas  Veľkej noci  najvyššie čísla sledovanosti od roku 2004. V počiatkoch pandémie sa zvýšila sledovanosť  hlavne spravodajských médií a news portálov, nárast nastal aj v prípade médií, obsahovo zameraných na hobby. Zlaté časy prežívali sociálne siete – Facebook, neskôr Instagram, či TikTok. 
 
„Z hľadiska spotrebiteľov a médií vidíme postupný návrat ľudí k obdobiu pred koronou. Ľudia sa už presýtili správami a informáciami o korone, a postupne sa začínajú opäť zaujímať o populárne obsahy – seriály, sitcomy, zábané show“, povedal za Asociáciu mediálnych agentúr (AMA) Dušan Viszt. Na margo reklamného trhu dodal, že aj napriek tomu, že celkovo reklamný trh vo vzťahu k médiám klesol o cca 16%, pre tých, čo zostali a využívajú aj naďalej reklamu to prinieslo benefity v podobe nižšej preplnenosti  značiek a vyššej viditeľnosti.   
 
Čo vám zostane, keď vám zhorí továreň
Určite vaša značka! Veľmi veľa predajní, prevádzok ostalo zatvorených, nefunguje. Ale treba komunikovať. Prispôsobiť mediálne výdavky a komunikovať. Ľudia to nezabudnú a ocenia. Pretože vaša značka tu je stále. 
 
Kompletný záznam z Raňajok s reklamou si môžete pozrieť na Facebook fan page Klubu reklamných agentúr Slovenska, tu: 
https://www.facebook.com/KRASfcb/videos/1550560881793073/
 
 
 
 
 
 

Nálezy Arbitrážnej komisie RPR

Nálezom sa rozumie písomné vyhotovenie výsledku posúdenia reklamy Komisiou a odôvodnenie jej rozhodnutia.

Novinky

26.11.2021

Tlačová správa z 9. zasadnutia AK RPR

Tlačová správa z 9. zasadnutia Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu v roku 2021 BRATISLAVA. Dňa 11. 11. 2021 sa konalo 9....

28.10.2021

Tlačová správa z 8. zasadnutia AK RPR

BRATISLAVA. Dňa 14. 10. 2021 sa konalo 8. zasadnutie Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu (ďalej len AK RPR). AK RPR ako orgán etickej...

Všetky novinky

Členovia rady pre reklamu

RPR združuje subjekty, ktoré aktívne vstupujú do procesu marketingovej komunikácie - asociácie zadávateľov reklamy, reklamné agentúry, média ale aj podnkateľské subjekty, využívajúce propagáciu formou reklamy.

Zoznam členov

Rada pre reklamu

Rada pre reklamu (RPR) je orgán etickej samoregulácie reklamy. Hlavným cieľom RPR je zabezpečovať a presadzovať, aby sa na území Slovenskej Republiky šírila čestná, slušná, decentná, legálna a pravdivá reklama.

Viac o Rade pre reklamu

Prihlásenie

Partneri

Nadace Open Society Fund Praha Norway Grants Mediálne.sk

RPR je členom

The European Advertising Standards Alliance

Rada pre reklamu je partnerom projektu „Systémová změna v diskriminačním zobrazování žen a mužů v reklamě“, ktorý podporila Nadace Open Society Fund Praha z programu „Dejme (že)nám šanci“, ktorý je financovaný z Norských fondov.