26 (04-05) / II Imunita online - ProfiZYM Plus

Sťažovateľ: fyzická sooba
Zadávateľ: šíriteľ: Vladimír Rejholec
Médium: web stránka
Nález: Pozitívny
Ustanovenia kódexu: čl. 12 ods. 2, čl. 18 ods. 1 písm. b) a čl. 25 ods. 1 písm. b)
Rada pre reklamu, Šustekova 51, 851 04 Bratislava
 
 
Arbitrážny nález
Arbitrážna komisia Rady pre reklamu (ďalej len „Komisia“) ako orgán Rady pre reklamu (ďalej len „Rada“) príslušný podľa článku 5,  druhej hlavy I. časti  Etického kódexu  reklamnej praxe platného na území Slovenskej republiky (ďalej len „Kódex“) postupom podľa čl. IV Rokovacieho poriadku Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu (ďalej len „Poriadok“) vydáva v súlade s čl. V ods. 1 a 2 Poriadku tento
 
n á l e z :
Web stránka: „Imunita.online - ProfiZYM Plus“
Zadávateľa/ šíriteľa: Vladimír Rejholec  
     
je v rozpore
 
s ustanoveniami čl. 12 ods. 2, čl. 18 ods. 1 písm. b) a čl. 25 ods. 1 písm. b) Etického kódexu reklamnej praxe.
 
Rada v mesiaci apríl zaevidovala sťažnosť od fyzickej osoby, okres Hlavní město Praha. Sťažovateľ namieta voči vybraným tvrdeniam uverejneným na web stránke https://imunita.online/profizym-plus-na-imunitu/, ktoré považuje za v rozpore s vnútroštátnymi a európskymi právnymi predpismi regulujúcimi označovanie a spôsob prezentácie výživových doplnkov, ako aj v rozpore s Kódexom a má za to, že tvrdenia naznačujú, prípadne z nich vyplýva, že existuje súvislosť medzi kategóriou potravín, potravinou alebo niektorou z ich zložiek a zdravím. Sťažovateľ má taktiež za to, že spôsob prezentácie predmetného výživového doplnku na tejto web stránke s priamym presmerovaním na web stránku predajcu tohto výživového doplnku porušuje predpisy regulujúce porovnávaciu reklamu a skrytú reklamu. Na stránke dochádza k neprípustnému porovnaniu výživového doplnku (potraviny) s liekom, pričom porovnávané sú produkty, ktoré sú určené na odlišný účel. Použité tvrdenia sú tak schopné v priemernom spotrebiteľovi vyvolať mylný dojem o účinkoch dotknutého výživového doplnku a spotrebiteľa klamať. Sťažovateľ má taktiež za to, že aj napriek tomu, že tvrdenia prezentované na stránke sa môžu na prvý pohľad javiť ako nezávislá recenzia výživového doplnku, v kombinácii s priamymi odkazmi na web stránku predajcu výživového doplnku sa môžu javiť ako skrytá reklama. 
 
V stanovisku majiteľa/prevádzkovateľa stránky, pána Vladimíra Rejholca, je uvedené, že autor článku vyjadril svoj osobný názor, ktorý prezentoval v recenzii na blogu imunita.online, na základe testovania produktu. Okrem osobných skúseností boli informácie o prípravku Profizym čerpané z voľne dostupných zdrojov na internete. Uvedenie lieku Wobenzym v článku považuje za nešťastnú zhodu okolností, ktorú s autorom článku okamžite napravili. Cieľom nebolo haniť, alebo znižovať váhu, či účinky lieku. Pochybenie vzniklo nevedomosťou a neúplnosťou informácií o smernici EÚ ohľadom výživových tvrdeniach a porovnávacej reklame. Predmetný text bol upravený v súlade so sťažnosťou. Záverom  potvrdil, že návrh sťažovateľa uplatnil v 100% miere a okamžite zjednal potrebné nápravy, ktoré by mohli v budúcnosti vzniknúť. Autorom samotného článku bola fyzická osoba, autor, ktorý sa zaujíma o zdravú výživu a imunitu a bohužiaľ si nebol vedomý spomenutých skutočností. S predajcom výrobku ProfiZym nie je v žiadnom vzťahu.
 
V súvislosti s námietkami sťažovateľa ohľadom odkazu na stránke, prostredníctvom ktorého je užívateľ presmerovaný na web stránku predajcu výživového doplnku ProfiZYM Plus bol žiadosťou o stanovisko oslovený aj predajca predmetného produktu, spoločnosť Srnkapharm, s.r.o. Vo svojom stanovisku tento okrem iného uvádza, že o recenzii prípravku ProfiZYM na stránke https://imunita.online/profizym-plus-na-imunitu/ a ani o presmerovaní na stránku https://profizym.info nevedela. Spoločnosť Srnkapharm, s.r.o nie je vlastníkom stránky imunita.online, nie je v žiadnom vzťahu s prevádzkovateľom tejto stránky a do obdržania podnetu nebola s prevádzkovateľom v žiadnom kontakte. 
 
Popis reklamy: 
Na stránke https://imunita.online/profizym-plus-na-imunitu/ je uverejnená recenzia v nasledovnom znení: 
“ProfiZYM plus – moje skúsenosti a recenzia TOP prípravku na podporu imunity” ProfiZYM Plus je naozaj jedinečný enzýmový výživový doplnok novej generácie. Vďaka tomu, že obsahuje pomerne unikátny komplex synergicky pôsobiacich neživočíšnych enzýmov spolu so selénom a vitamínom C, ide o prípravok s naozaj bohatými účinkami na zdravie človeka (pozn. sťažovateľom namietané zdravotné tvrdenie). Na rozdiel od iných doplnkov zameraných na imunitu, vitalitu, regeneráciu a obnovu organizmu, kladie prípravok veľký dôraz práve na enzymatické zloženie. Keďže už na prvý pohľad si ma ProfiZYM získal, rozhodol som sa ho vyskúšať a užívať dlhšiu dobu. Enzýmy sú v ľudskom tele potrebné a to nielen na trávenie. Keď som ich našiel v tabletkách, bol som naozaj potešený. Výsledkom je táto recenzia, ktorej cieľom nie je snažiť sa vám „predať“ produkt alebo ho len opísať nejako z teoretického pohľadu, ale priblížiť vám jeho skutočné účinky na zdravie. 
 
Bezpečnosť nákupu: ProfiZYM Plus a aj iné výživové doplnky odporúčam kupovať v oficiálnych eshopoch (často výhradných) distribútorov. Získate výbornú cenu a 100 % originálny prípravok. Pozrieť oficiálny ProfiZYM Plus web…(odkaz na web stránku predajcu). 
 
Zloženie prípravku
ProfiZYM Plus je výživový doplnok vo forme želatínových kapsúl so 100 % prírodným zložením. Nachádzajú sa tu vitamín C, vitamín P, selén, ryžové otruby, lipáza, bromelaín, peptidáza, papaín a proteáza. Takto vyzerá zloženie 1 kapsuly: LÁTKA: MNOŽSTVO: Amyláza 300 DU; Proteáza 6.0 aktivita 8.000 HUT; Proteáza 4.5 aktivita 10.000 HUT; Proteáza 3.0 aktivita 15 SAPU; Papaín 325.000 FCC-PU; Peptidáza aktivita 700 HUT; Bromelaín aktivita 30.000 FCC-PU; Lipáza aktivita 150 FIP; Komplex Serrazimes®-I 17 mg; Rutín 50 mg; Vitamín C 12 mg; Selén 8,3 ug
 
Celkovo obsahuje prípravok 8 enzýmov neživočíšneho charakteru, napríklad proteázu,   bromelaín alebo papaín, ktoré pomáhajú k správnej funkčnosti krvných žíl, chrupaviek a kože.
 
Špecifikom prípravku je proteolytický enzýmový systém Serrazimes®-I. Ten pôsobí na tlmenie bolestí a opuchov a má aj vysokú efektivitu v rámci protizápalového pôsobenia. (pozn. sťažovateľom namietané zdravotné tvrdenie)
Amyláza a   lipáza sú zas dôležité enzýmy podieľajúce sa či už na metabolizme cukrov, alebo na hydrolyzácii tukov, pričom oboje je dôležité pre zvýšenie energie v organizme a tým pádom aj pre zlepšenie vitality človeka.
 
Účinky ProfiZYMu Plus
posilnenie imunitného systému a protizápalové účinky (pozn. sťažovateľom namietané zdravotné tvrdenie); pomoc pri regenerácii svalov a obnova opotrebovaných buniek; podpora tvorby kolagénu pre krvné žily, kožu a chrupavky; zníženie únavy a zvýšenie energie v tele. 
Viac o účinkoch (interaktívny odkaz po kliknutí na ktorý, je užívateľ presmerovaný na web stránku predajcu). 
 
Pre koho je určený
pre   mužov aj   ženy bez ohľadu na ich vek a pre každého, kto chce  podporiť kardiovaskulárny, dýchací a imunitný systém; Dávkovanie a užívanie ProfiZYMu Plus; v jednom balení prípravku je 180 kapsúl; odporúčané dávkovanie – 2 kapsule denne; intenzívne dávkovanie pri akútnych stavoch – 6 kapsúl denne; pri bežnom dávkovaní sa užíva 2 krát za deň 1 tabletka a to 30 minút pred jedlom; je možné aj dlhodobé užívanie, každú tabletku treba zapiť dostatočným množstvom vody
 
Kontraindikácie a upozornenia
Nie je určené pre: Deti do 3 rokov, osoby so zníženou zrážanlivosťou krvi, osoby so zvýšenou fibrinolýzou, čiže s vyšším rozpúšťaním krvných zrazenín; Kontraindikácia: Známa precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku ProfiZYM-u; Znášanlivosť s inými liekmi: Ak užívate lieky na rozpúšťanie krvných zrazenín alebo naopak na zahusťovanie krvi, neužívajte tento prípravok; Skladovanie: Mimo dosahu a dohľadu detí, v suchu, v tme a pri izbovej teplote; Upozornenie: Prípravok nie je náhradou za pestrú stravu, neprekračujte odporúčanú dennú dávku
 
Výhody ProfiZYM-u Plus
produkt prešiel odborným testovaním v Holandsku, ktoré potvrdilo jeho účinky; prípravok má 100 % prírodné zloženie rastlinného charakteru; ProfiZYM ponúka najlepší pomer kvality a ceny v rámci enzýmových doplnkov; neobsahuje živočíšne produkty, takže ide o tzv. vegetariánsky prípravok; minimálne nežiaduce účinky; 
 
Mínusy
nie je vhodný pre deti do 3 rokov; neslúži ako náhrada pestrej stravy; nie je vhodný pre ľudí trpiacich problémami so zrážanlivosťou krvi; 
 
Moje skúsenosti s prípravkom
ProfiZYM som užíval po dobu 3 mesiacov a vystačil som si na to so základným balením o veľkosti 180 tabliet. Počas užívania sa u mňa nevyskytli žiadne vedľajšie účinky a ani tráviace problémy, čo sa občas stávalo pri podobných a konkurenčných prípravkoch. Načasoval som si objednávku práve na obdobie, kedy som sa rozhodol po dlhšej dobe znova aktívnejšie športovať, takže mi to padlo vhod.
Na rozdiel od minulosti som sa necítil tak unavený alebo vyčerpaný, ako keď som športoval predtým a myslím si, že je to práve vďaka užívaniu ProfiZYM-u Plus. Okrem toho  môžem potvrdiť aj pozitívne účinky na imunitu , nakoľko to bolo v zimnom období a nemal som ani náznak nejakého prechladnutia či problémov. Pozitívne účinky na pokožku neviem potvrdiť, pretože práve v zime koža najviac trpí a ja som jej dával častým pobytom vonku zabrať.
 
ProfiZYM alebo Wobenzym
 
Pozn. na stránke je vyobrazený výživový doplnok ProfiZYM a liek Wobenzym  
Rozhodujete sa, či je lepší ProfiZYM alebo Wobenzym? Ja som skúšal oba, oba majú svoje silné plusy, no ja preferujem práve ProfiZYM. A nie je to len môj názor. Stačí si pozrieť  (v rámci tejto recenzie) aj skúsenosti iných ľudí.
Chcem skúsiť ProfiZYM plus (interaktívny odkaz po kliknutí na ktorý, je užívateľ presmerovaný na web stránku predajcu).
 
Skúsenosti iných ľudí
ProfiZym je novinka na našom trhu, no existuje už pomerne dosť zákazníkov, ktorí ho vyskúšali. Tu sú ich hodnotenia: pozn. hodnotenia ľudí. 
 
Ja som ProfiZYM objednával z oficiálnej predajnej stránky, čo považujem za lacnejšie, rýchlejšie a praktickejšie, ako zháňať prípravok v kamenných lekárňach. Výhodne kúpiť v eshop-e. 
 
Zhodnotenie na záver
Moje záverečné zhodnotenie je pozitívne a ja osobne som s účinkami produktu spokojný. Rozhodne môžem ProfiZYM Plus odporučiť každému, kto má problémy s imunitou, únavou alebo kto chce pomôcť rekonvalescencii tela po náročnom fyzickom výkone či inom zaťažení. Určite však kupujte prípravok iba cez oficiálny e-shop, nakoľko inak riskujete dodanie neoriginálneho produktu či produktu tesne pred koncom spotreby!
 
Komisia preskúmala sťažnosť, stanovisko zadávateľa, dôkazový materiál a na základe skutočností, ktoré sú jej známe, a z dostupných informácií dospela k týmto záverom: 
 
V zmysle Kódexu reklama nesmie byť skrytá, osobitne nesmie predstierať, že je informáciou iného ako reklamného charakteru, najmä ak je prezentovaná vo forme vedeckej state, reportáže, rozhovoru alebo spravodajskej informácie (čl. 12 ods. 2). V tomto prípade možno za reklamu považovať článok, v podobe recenzie na konkrétny výživový doplnok – ProfiZYM Plus. Komisia akceptuje tvrdenie prevádzkovateľa stránky, že obsahom recenzie sú vlastné skúsenosti jej autora s prípravkom, ako aj voľne dostupné informácie o prípravku, avšak zároveň je toho názoru, že článok je súčasťou affiliate marketingovej kampane, resp. vznikol v rámci affiliate programu. V článku sú zároveň priame odkazy na oficiálnu stránku predajcu produktu, vrátane výzvy na kúpu produktu prostredníctvom tejto konkrétnej stránky, konkrétneho predajcu. Takto koncipovanú komunikáciu Komisia považuje za reklamu a je toho názoru, že ako reklama mal byť článok aj označený. Keďže však článok ako reklama označený nebol, Komisia má za to, že v danom prípade ide o skrytú reklamu a článok vyvoláva dojem, že je informáciou iného ako reklamného charakteru. Podľa Kódexu neprípustnou je reklama bez ohľadu na to, či spĺňa alebo nespĺňa zákonné podmienky porovnávacej reklamy, ak porovnáva konkrétnu, typickú, podstatnú a overiteľnú vlastnosť alebo charakteristiku produktov, neobjektívnym spôsobom (čl. 18 ods. 1 písm. b) Kódexu). Súčasťou článku je okrem iného aj priame porovnanie predmetného výživového doplnku s konkrétnym produktom – oficiálne schváleným liekom. Komisia je toho názoru, že v danom prípade toto porovnanie nemožno považovať za súladné s Kódexom, keďže sa porovnávali dva odlišné produkty (výživový doplnok a liek) a takéto porovnanie považuje za neobjektívne. V súvislosti s námietkami sťažovateľa ohľadom použitých zdravotných tvrdení v reklame, vychádzala Komisia zo skutočnosti, že v zmysle Kódexu neprípustnou je reklama, ktorú vylučujú alebo priamo zakazujú všeobecne záväzné právne predpisy, najmä pokiaľ ide o formu prezentácie alebo propagácie (čl. 25 ods. 1 písm. b) Kódexu). Predmetom propagácie na web stránke je konkrétny produkt – výživový doplnok, na propagáciu ktorého, najmä v súvislosti s tvrdeniami použitými v reklame sa vzťahujú špecifické právne predpisy. Tvrdenia, voči ktorým namieta aj sťažovateľ nie sú v tomto prípade schválenými zdravotnými tvrdeniami a Komisia má za to, že ich použitie v reklame preto nebolo opodstatnené.  Komisia zároveň ocenila, že zadávateľ po upozornení predmetné zdravotné tvrdenia z webovej stránky stiahol a reklamu upravil ešte pred vydaním arbitrážneho nálezu. 
 
Na základe vyššie uvedeného Komisia hlasovaním rozhodla, že web stránka: „Imunita.online - ProfiZYM Plus“, zadávateľa/ šíriteľa: Vladimír Rejholec je v rozpore s ustanoveniami čl. 12 ods. 2, čl. 18 ods. 1 písm. b) a čl. 25 ods. 1 písm. b) Kódexu a sťažnosť sťažovateľa je opodstatnená. 
 
V súlade s čl. V ods. 2 písm. b) bod v. Poriadku sa zadávateľ reklamy týmto vyzýva k zmene alebo úprave posúdenej reklamy alebo k zamedzeniu jej ďalšieho šírenia.
 
Poučenie:
Zadávateľ reklamy alebo sťažovateľ môžu požiadať Radu o preskúmanie nálezu v lehote do troch pracovných dní od odoslania nálezu,  len ak  zaplatia administratívny poplatok a
a) vyšli najavo nové skutočnosti alebo dôkazy, ktoré mohli mať podstatný vplyv na posúdenie reklamy a nemohli sa v konaní uplatniť bez zavinenia osoby, ktorá o preskúmanie žiada,
b) namieta sa porušenie Poriadku alebo
c) namieta sa neoznámenie konfliktu záujmov niektorého člena Komisie.
Administratívny poplatok vo výške 30 EUR pre fyzickú osobu alebo 300 EUR pre právnickú osobu je potrebné uhradiť na č. účtu Rady: IBAN SK15 1100 0000 0026 2210 7629. Variabilný symbol: číslo sťažnosti uvedené v záhlaví tohto nálezu. 
 
V Bratislave dňa 31. 05. 2017
                           Mária Tóthová Šimčáková 
                             predsedníčka Komisie
 
späť

Nálezy Arbitrážnej komisie RPR

Nálezom sa rozumie písomné vyhotovenie výsledku posúdenia reklamy Komisiou a odôvodnenie jej rozhodnutia.

Novinky

11.6.2018

Tlačová správa z 5. zasadnutia AK RPR

Tlačová správa  z 5. zasadnutia Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu v roku 2018   BRATISLAVA. Dňa 31. 5. 2018...

11.5.2018

Tlačová správa zo 4. zasadnutia AK RPR

BRATISLAVA. Dňa 2. 5. 2018 sa konalo 4. zasadnutie Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu (ďalej len AK RPR). AK RPR ako orgán etickej samoregulácie...

Všetky novinky

Členovia rady pre reklamu

RPR združuje subjekty, ktoré aktívne vstupujú do procesu marketingovej komunikácie - asociácie zadávateľov reklamy, reklamné agentúry, média ale aj podnkateľské subjekty, využívajúce propagáciu formou reklamy.

Zoznam členov

Rada pre reklamu

Rada pre reklamu (RPR) je orgán etickej samoregulácie reklamy. Hlavným cieľom RPR je zabezpečovať a presadzovať, aby sa na území Slovenskej Republiky šírila čestná, slušná, decentná, legálna a pravdivá reklama.

Viac o Rade pre reklamu

Prihlásenie

Partneri

Nadace Open Society Fund Praha Norway Grants Mediálne.sk

RPR je členom

The European Advertising Standards Alliance

Rada pre reklamu je partnerom projektu „Systémová změna v diskriminačním zobrazování žen a mužů v reklamě“, ktorý podporila Nadace Open Society Fund Praha z programu „Dejme (že)nám šanci“, ktorý je financovaný z Norských fondov.